Aktualności

Kamienice wracają do łask

Kamienice wracają do łask

W ostatnich latach, zabytkowe obiekty cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony Inwestorów. Apartamenty w historycznych kamienicach, odrestaurowanych z dbałością o każdy detal, osiągają dużą wartość na rynku nieruchomości, a Polacy zmieniają ich postrzeganie. Stają się synonimem luksusu.

Trochę historii

Kamienice, które na przestrzeni wieków powstawały w centrach polskich miast przeznaczone były dla osób pochodzących z wyższych klas społecznych. Można zauważyć to chociażby w ich specyficznym ułożeniu – w większości posiadały osobne wejścia: kuchenne oraz reprezentacyjne. Z czasem jednak budynki mocno straciły na wartości. Po wojnie, zniszczone i rzadko remontowane budynki będące własnością komunalną trafiały w ręce ubogich mieszkańców. Warunki tam panujące w niczym jednak nie przypominały już tych przedwojennych, a mieszkania zaczęły kojarzyć się raczej z niedogodnościami niż z prestiżem. Co więcej, panujące w tym okresie ogromne, 2 mln braki mieszkaniowe sprawiły, że konieczne stało się uprzemysłowienie technologii budowlanej i standaryzacja. Budowa kamienic stała się zbyt czasochłonna i nieopłacalna. I tak polskie miasta zalała fala osiedli socrealistycznych…

                                           

Drugie życie kamienic

Stosunek prawny dotyczący własności, który coraz częściej bywa uregulowany, zmienił postrzeganie użytkowania kamienic. Nowi właściciele, którzy wchodzą w ich posiadanie zazwyczaj remontują całe obiekty by przywrócić dawny blask i jeszcze bardziej zwiększyć wartość nieruchomości. Ze względu na wysokie czynsze i ceny lokali, użytkować mogą je ponownie nieliczni. Co wpływa na rosnącą popularność kamienic?

  • Lokalizacja

Znajdują się głównie w ścisłych centrach miast, przy najbardziej reprezentatywnych ulicach. Zalet doskonałej lokalizacji nie trzeba nikomu przedstawiać: ważne sprawy załatwimy bez względu na porę dnia, w dodatku w najbliższym sąsiedztwie.

  • „Mieszkanie z duszą”

Drewniana stolarska, wysokie pomieszczenia, duże okna, piece kaflowe to elementy, które nadają lokalom niepowtarzalnego klimatu i dzięki którym, nieruchomość nie traci na wartości na przestrzeni kilku lat.

  • Przestrzeń „z oddechem”

Wysokość lokali od 3 do 7 m pozwala na uzyskanie dodatkowej powierzchni przez zbudowanie antresoli. Możliwości aranżacji są ogromne i z całą pewnością nieporównywalnie większe niż w standardowym bloku czy typowym deweloperskim apartamentowcu.

  • Lokata kapitału

Niezabudowanych działek w centrach miast jest jak na lekarstwo. Można więc oczekiwać wzrostu wartości gruntów i cen lokali.  Z tego powodu, wiele osób zakup kamienicy czy pojedynczych lokali traktuje jako doskonałą lokatę kapitału mającą przynieść zyski w przyszłości.

Kamienice – dla kogo?

W dalszej mierze nieuregulowane kwestie dotyczące prawa własności do nieruchomości ograniczają potencjał wykorzystania zabytkowych kamienic jako alternatywy dla lokowania nadwyżek finansowych. Obiekty pozostają więc nadal trudno dostępne. Te oferowane na rynku, ze względu na swoją dużą uniwersalność, chętnie przekształcane są na obiekty hotelowe funkcjonujące pod znanymi, międzynarodowymi markami lub przestrzenie biurowe, wykorzystywane przede wszystkim przez małe i średnie firmy, dla których stanowią one komfortową i luksusową przestrzeń pozbawioną korporacyjnego charakteru. Trend na biurowe wykorzystanie przestrzeni dotarł do Polski z Europy Zachodniej. Paryż, Londyn, Rzym czy Bruksela to miasta, w których coraz częściej przedsiębiorcy lokują się w eleganckich kamienicach. Odrestaurowana fasada, przestronne wnętrza i detale pochodzące z poprzednich epok przyciągają kancelarie prawnicze, pracownie architektoniczne czy studia reklamowe.  

Obiekty, które po gruntownej rewitalizacji przeznaczone są na cele mieszkaniowe, dostępne dla klienta indywidualnego to wciąż rzadkość. Doceniane za swoje niewątpliwe walory coraz częściej stają się pożądanym miejscem zamieszkania. Znajdujące się w zabytkowych dzielnicach centrów miast, ponownie kojarzone są z luksusem i prestiżem. Konkurencyjności na rynku w stosunku do nowoczesnych mieszkań oferowanych przez deweloperów nie determinuje jednak jedynie lokalizacja czy wystrój – wzrost cen napędzają również udogodnienia typu: windy, klimatyzacja czy monitoring. To połączenie tradycji i nowoczesności sprawia, że apartament w kamienicy jest obiektem pożądania wielu osób szukających swojego lokum w samym sercu miasta.

Eleganckie kamienice w sercu Poznania w ofercie Marshall RE

W historycznych częściach Poznania, wokół uliczek wiodących na Stary Rynek będący tętniącym życiem miejscem spotkań, powstają trzy luksusowe kamienice. Gruntownie odrestaurowane, zachowujące klimat epoki secesji czy stworzone na nowo wpasowujące się w architekturę otoczenia zachwycą stylem i klasą. Niebywałe poczucie elegancji, bez blichtru i ostentacji nadadzą wysokiej jakości materiały wykorzystane do wykończenia obiektów. Na prestiż kamienic wpłyną również zastosowane nowoczesne udogodnienia: strefa wellnes, concierge, winda, klimatyzacja, doskonałe wyciszenie apartamentów, monitoring, winda samochodowa czy parking podziemny.

Dobrze nasłonecznione, przestronne apartamenty o powierzchni nawet do 100 m2 zostały zaprojektowane tak, by stać się przyjaznym miejscem na długie lata. Obiekty mieszkaniowe objęte 8% stawką VAT dają możliwość meldunku w zakupionym apartamencie. Bezpieczeństwo inwestorom zapewnia Ustawa deweloperska. Środki Klientów trafiają na bankowy rachunek powierniczy, z którego w transzach przekazywane są na konto dewelopera po ukończeniu kolejnego etapu budowy.

A Ty jakiej nieruchomości szukasz?

Zostaw kontakt do siebie a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi możliwie najlepsze rozwiązanie.

Administratorem podanych danych osobowych jest Marshall Real Estate Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie 03-699, ul. Uznamska 12/5 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000843974. Wysokość kapitału zakładowego wpłaconego w całości: 20 000 PLN. NIP: 5242901821. Wszelkie informacje dotyczące celów i sposobów przetwarzania oraz dotyczące praw przysługujących osobom, których dane osobowe dotyczą, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Polityce prywatności – Marshall Real Estate