Aktualności

Jak prefabrykacja zmienia standardy w budownictwie

Jak prefabrykacja zmienia standardy w budownictwie

Zastosowanie elementów prefabrykowanych w procesie budowy obiektów staje się coraz powszechniejsze. Jest to przejaw wyraźnego postępu technologicznego w budownictwie, który nie tylko przyspiesza tworzenie konstrukcji, ale przede wszystkim zapewnia jej odpowiednią jakość, często nie możliwą do osiągnięcia na placu budowy. Pierwszym projektem w ofercie Marshall Real Estate realizowanym w oparciu o budownictwo modułowe jest inwestycja apartamentów nad Jeziorem Mikołajskim „Lake Park Residnce”, której elementy powstają w zakładzie firmy Pekabex.

Prefabrykacja w nowoczesnym wydaniu to proces charakteryzujący się bardzo dużym stopniem automatyzacji wytwarzania. W zakładzie firmy Pekabex, w którym powstają elementy budowlane dla inwestycji „Lake Park Residence” (https://marshallre.pl/lake-park-residence/), produkuje się duże serie prefabrykatów takich jak: ściany zewnętrzne (fasadowe) z wykończeniem, ściany wewnętrzne, stropy, elementy klatek schodowych oraz balkony. W formie gotowych modułów czy ścian pokrytych betonem elewacyjnym lub (jak w przypadku elementów używanych przy budowie apartamentowca w Mikołajkach) masą betonową połączoną z naturalnym materiałem (cegłą) transportowane są na plac budowy gdzie wymagają jedynie zamontowania. Co ciekawe, niektóre z zewnętrznych ścian przywożonych na miejsce inwestycji, posiadają nawet zainstalowane okna oraz drzwi balkonowe co ogranicza ilość prac GW i zapewnia odpowiednią jakość wykonanych połączeń – wszystko odbywa się w fabryce.

Dla Klientów, rozważających zakup nieruchomości powstającej w oparciu o budownictwo  modułowe, największym atutem inwestycji jest z pewnością czas realizacji projektu wykluczający długie oczekiwanie na wymarzony apartament. Tempo powstawania obiektu, do realizacji którego wykorzystuje się elementy prefabrykowane jest naprawdę imponujące. Rozpatrując przykład apartamentowca „Lake Park Residence” można zaobserwować, że jedna kondygnacja mieszkalna budynku może powstać nawet w 2 tygodnie! Stan surowy zamknięty zostanie osiągnięty już w przeciągu trzech  miesięcy od ukończenia podziemnej hali garażowej tworzonej w sposób tradycyjny. Należy wspomnieć że w przypadku prefabrykacji Pekabex wspomniany stan surowy oznacza również wykonaną elewację obiektu – nie ma potrzeby prowadzenia prac elewacyjnych z rusztowań ponieważ ściany fasadowe dostarczone są jako gotowe, wraz z zamontowaną stolarką. Jest to skrócenie prac o ok. sześć miesięcy w stosunku do pierwotnie ustalonego harmonogramu zakładającego budowę w oparciu o metody tradycyjne. Wpływ na tak krótki czas realizacji ma wiele czynników: mechanizacja produkcji, krótki czas montażu, ciągłość produkcji prefabrykatów i możliwość prowadzenia robót budowlanych praktycznie przez cały rok. Prefabrykaty dostarczane są również jako elementy wykurowane, co przyspiesza prace wykończeniowe wewnątrz obiektu – nie trzeba już czekać na odparowanie wilgoci co jest bolączką tradycyjnych prac monolitycznych.

Wspomnieć należy również o tym, że zastosowanie ścian fasadowych Pekabex wpływa pozytywnie na przyrost PUMu w obiekcie – ściany prefabrykowane są znacząco cieńsze przy zachowaniu wszystkich niezbędnych i obligatoryjnych parametrów technicznych, takich jak akustyka, ochrona ppoż. czy przepuszczalność cieplna. W efekcie, w stosunku do tradycyjnej technologii apartamenty są większe przy zachowaniu oryginalnej bryły budynku i wszystkich odległości od granic działki.

Prefabrykacja to przede wszystkim jakość. Budownictwo modułowe, którego elementy produkowane są w nowoczesnej fabryce pod ścisłym nadzorem technicznym, zapewnia bezpieczeństwo, precyzję wykonania i dbałość o każdy szczegół. Akceptowalne są co najwyżej milimetrowe błędy w rozmiarach pojedynczej ściany. W budownictwie tradycyjnym zdaje się być to po prostu niemożliwe.  

Nie bez znaczenia pozostają również kwestie ekologii. Nowoczesna technologia nie powoduje zanieczyszczenia placu budowy i jego okolic, a elementy prefabrykowane można użyć ponownie (np. jako podbudowa dróg) lub poddać recyklingowi. Nadto, emisja CO2 jest znacząco obniżona, a prace montażowe generują znacząco mniej hałasu niż tradycyjne, co jest niewątpliwą zaletą, szczególnie w miejscowości takiej jak Mikołajki.

Projekt apartamentowca „Lake Park Residence” w Mikołajkach  powstającego w pierwszej linii brzegowej Jeziora Mikołajskiego realizowany jest od maja 2020 r. Poza halą garażową wykonaną w oparciu o tradycyjną technologię budowy (konstrukcje żelbetowe), wszystkie kondygnacje budynku powstają przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych. Obecnie, na terenie inwestycji tworzona jest III kondygnacja naziemna budynku (II piętro), a pod koniec stycznia 2021 budynek osiągnie stan surowy zamknięty. Przewiduje się, że pierwsi właściciele apartamentów zamieszkają w obiekcie już na jesieni 2021 roku.

W skład 5-kondygnacyjnego apartamentowca będzie wchodzić 38 mieszkań od 33 do 78 m2. Na swoich właścicieli czeka jeszcze kilkanaście apartamentów o zróżnicowanej powierzchni z przestronnymi ogrodami lub tarasami z widokiem na jezioro i park

Wyłącznym biurem sprzedaży projektu „Lake Park Residence” w  Mikołajkach jest firma Marshall Real Estate świadcząca usługi profesjonalnego wsparcia w procesie sprzedaży i marketingu projektów deweloperskich.

Firma Pekabex obecna jest na polskim i europejskim rynku nieruchomości od 1972 r. Specjalizuje się w nowoczesnej technologii modułowej, popularnej m.in. w Szwecji, Niemczech i USA. Pekabex posiada jedną z najdłuższych 

historii pośród zakładów prefabrykacji w Polsce w projektowaniu i budowaniu obiektów mieszkaniowych. Wieloletnia działalność w tym segmencie przekłada się na ogromną wiedzę i doświadczenie w realizacji obiektów mieszkaniowych. Inwestycje wyróżniają się energooszczędnością, ekologicznymi rozwiązaniami, zastosowaniem nowoczesnych technologii i krótkim terminem realizacji. Opierając się na olbrzymim doświadczeniu realizacji projektów w Skandynawii (ponad tysiąc mieszkań rocznie w samej Szwecji), zachowuje najwyższe standardy deweloperskie spełniając oczekiwania klientów.

A Ty jakiej nieruchomości szukasz?

Zostaw kontakt do siebie a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi możliwie najlepsze rozwiązanie.

Administratorem podanych danych osobowych jest Marshall Real Estate Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie 03-699, ul. Uznamska 12/5 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000843974. Wysokość kapitału zakładowego wpłaconego w całości: 20 000 PLN. NIP: 5242901821. Wszelkie informacje dotyczące celów i sposobów przetwarzania oraz dotyczące praw przysługujących osobom, których dane osobowe dotyczą, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Polityce prywatności – Marshall Real Estate