Aktualności

Kupujemy „dziurę w ziemi” – czyli na co zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić apartamenty w przedsprzedaży

Kupujemy „dziurę w ziemi” – czyli na co zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić apartamenty w przedsprzedaży

Zakup apartamentu od dewelopera na wczesnym etapie sprzedaży może przynieść bardzo atrakcyjne stopy zwrotu. Mieszkania w przedsprzedaży mogą być nawet o 20-30% tańsze niż te same lokale sprzedawane blisko terminu oddania do użytkowania.

Dlaczego warto kupować apartamenty w przedsprzedaży?

  • Zakup lokalu na etapie „dziury w ziemi” umożliwia nabycie nieruchomości po korzystnej cenie. Mówi się o tzw. „premii za ryzyko” związanej z zakupem czegoś, co jeszcze fizycznie nie powstało. Cena wzrasta wraz z postępem budowy i postępem sprzedaży. Kupując nieruchomość w przedsprzedaży, możesz uniknąć podwyżek. W tej sytuacji, jako formę zabezpieczenia najczęściej przyjmuje się zadatek.
  • Większy wybór apartamentów. Co pozwala na znalezienie nieruchomości, która spełni wszystkie wymagania.
  • Możliwość negocjowania korzystniejszego harmonogramu płatności. Można ustalić indywidualne warunki i rozłożyć transze w czasie.
  • Kupując apartament inwestycyjny w przedsprzedaży, można sprzedać go na cesji po większej cenie i z całkiem niezłym zyskiem. Najczęściej, na taką transakcję należy otrzymać zgodę dewelopera.

Większa stopa zwrotu z nieruchomości zakupionej w przedsprzedaży

Jak to wygląda w praktyce? Przedstawiamy przykład z życia. Klientka zakupiła apartament w jednej z nadmorskich inwestycji w przedsprzedaży I etapu projektu. W momencie zakupu cena wynosiła 18 000 zł/m2 brutto. Po 1,5 roku  Klientka sprzedała swój apartament na cesji, w momencie gdy II etap inwestycji był w budowie, a pierwszy został ukończony. Cena za m2 wyniosła 22 000 zł brutto. Dzięki zakupowi apartamentu na etapie “dziury w ziemi” Klientka zarobiła 4000 zł brutto na m2 w ciągu zaledwie 1,5 roku. Wniosek? Apartamenty warto zakupić w okresie przedsprzedaży danego etapu po najniższej cenie.

Jakie ryzyka należy wziąć pod uwagę?

 • Budowlane. Warto wybierać doświadczonych deweloperów. Niezbędne jest dokładne sprawdzanie historii budowy innych inwestycji, dokumentów, opinii, formy własności gruntu etc.

Ważne!

Istnieją 3 formy finansowania budowy inwestycji. Pierwszy model — deweloper buduje z własnych środków. Drugi i najczęściej spotykany — deweloper ma finansowanie bankowe, własne środki oraz środki pozyskane od klientów. Trzeci — budowa w 100% jest finansowana ze środków klientów. Ten ostatni model jest najbardziej ryzykowny dla kupującego. Lepiej nie wybierać deweloperów, którzy budują na koszt klientów.

 • Rynkowe. Wartość mieszkania uzależniona jest od koniunktury i może wrosnąć mniej niż zakładaliśmy.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości w przedsprzedaży?

 • Warto wybierać inwestycje, składające się z kilka etapów i jeśli to możliwe, kupić apartament w I etapie.
 • Przed transakcją warto porozmawiać z doradcą o kwestiach związanych z podatkiem VAT. Od indywidualnej sytuacji nabywcy zależy, czy opłaca się występować o zwrot Vat wcześniej, czy zostawić to już nowemu właścicielu.
 • Opłaca się zakup mieszkania z udziałem partnera, który od razu będzie poinformowany o chęci późniejszej odsprzedaży na cesji. Firma, która pośredniczy w transakcji, najczęściej pomoże w znalezieniu nowego właściciela.
 • Deweloper nie zawsze zgadza się na cesję. Należy wynegocjować to na etapie umowy przedwstępnej.

Czy warto kupować kilka apartamentów w przedsprzedaży?

Odpowiedź jest jednoznaczna — warto. Możliwości negocjacyjne się zwiększają. Można ustalić indywidualny harmonogram płatności lub dostać dodatkowy rabat.

Jeśli decydujemy się na zakup kilku lokali w jednej inwestycji, warto zróżnicować je pod kątem:

 • metrażu,
 • kondygnacji,
 • stron świata.

Przed transakcją warto porozmawiać z doradcą o kwestiach związanych z podatkami.

A Ty jakiej nieruchomości szukasz?

Zostaw kontakt do siebie a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi możliwie najlepsze rozwiązanie.

Administratorem podanych danych osobowych jest Marshall Real Estate Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie 03-699, ul. Uznamska 12/5 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000843974. Wysokość kapitału zakładowego wpłaconego w całości: 20 000 PLN. NIP: 5242901821. Wszelkie informacje dotyczące celów i sposobów przetwarzania oraz dotyczące praw przysługujących osobom, których dane osobowe dotyczą, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Polityce prywatności – Marshall Real Estate