Apartamenty inwestycyjne co to jest i czy warto lokować w nie swój kapitał?

Apartamenty inwestycyjne to lokale , które służą do wynajmu krótkoterminowego. Charakterystyczne jest to, że znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji turystycznej. Najczęściej wybiera się apartamenty w miejscowościach górskich, nadmorskich, na mazurach. Cieszą się one największą popularnością wśród turystów. W przypadku inwestycji apartamentowej zwykle podpisuje się umowę z operatorem nieruchomości, dzięki czemu zajmuje się on wszystkimi kwestiami dotyczącymi opieki nad obiektem, kontaktem z najemcami, formalnościami, remontami, naprawami, promocją. Do obowiązków operatora zalicza się szeroko pojętą obsługę najmu. Podejmuje on decyzje dotyczące nawet tego, kto ma zająć się sprzątaniem. Odpowiada za przygotowanie lokali dla wynajmujących.

W ostatnich kilku latach inwestycje w nieruchomości stały się bardzo popularne. Na szczególną uwagę zasługują apartamenty premium zlokalizowane w atrakcyjnych lokalizacjach turystycznych takich jak góry, morze, mazury. Inwestycje takie charakteryzują się dużym obłożeniem w sezonie urlopowym, a dodatkowo posiadają kolejny atut w postaci systematycznego wzrostu wartości nieruchomości. Coraz bardziej popularne jest korzystanie z prywatnego najmu krótkoterminowego tego typu apartamentów, ponieważ w okresie wakacyjnym, urlopowym oraz w czasie ferii zimowych klienci poszukują nieruchomości prywatnych, które są wystawione na wynajem. Inwestor decydując się na krótkoterminowy wynajem apartamentów w atrakcyjnej lokalizacji liczyć na stały zwrot z inwestycji w długim okresie czasu.

Na rynku nieruchomości jest wiele apartamentów inwestycyjnych, jednak nie wszystkie spełniają wymogi stawiane przez inwestora. Z reguły należy skorzystać z usług specjalistycznej firmy takiej jak Marshall Real Estate, która pomoże w wyborze najlepszego apartamentu. Lokale inwestycyjne zwykle oddawane są już wykończone i wyposażone.  Najczęściej, na etapie zakupu możemy ustalić w jakim standardzie będzie urządzony nasz lokalna podstawie listy dostępnych opcji wykończenia nieruchomości dostępnej u dewelopera. Jest to duże udogodnienie ze względu na możliwość przyspieszenia zwrotu z inwestycji. Wystarczy wybrać opcję wykończenia apartamentu, mając na uwadze potrzeby grupy docelowej, a następnie po odbiorze apartamentu zlecić wynajem.
W ten sposób znacznie szybciej trafi on na rynek, znacznie szybciej zacznie zwracać się nam inwestycja.

Skorzystanie z usług zewnętrznej firmy zarządzającej sprawia, że inwestor nie musi poświęcać czasu ani energii na kwestie związane z wynajmem apartamentów. Profesjonalny operator nieruchomości zadba o uzyskanie jak najwyższej stopy zwrotu. Może ona wynosić nawet kilka procent w skali roku. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie niż inwestycja w zwykłe mieszkanie na wynajem długoterminowy zlokalizowane w mieście. Oczywiście kluczowe będzie to, aby wybrać odpowiedni apartament. Przy jego zakupie należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Na korzyść apartamentów inwestycyjnych przemawia również zwrot podatku. Możliwe jest odliczenie VAT-u naliczonego przy zakupie od podatku należnego. Wystarczy wpłacić już pierwszą transzę, aby móc już ubiegać się o zwrot podatku.

O czym pamiętać przy zakupie apartamentu inwestycyjnego?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób chce się sfinalizować zakup apartamentu. Warto podkreślić, że niemal 97% transakcji przeprowadzanych przez firmę Marshall Real Estate stanowią transakcje gotówkowe. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na tak duży, jednorazowy wydatek. Czasem konieczne staje się zaciągnięcie kredytu. Należy wtedy uwzględnić ryzyko stóp procentowych. Kolejną kwestią, o której nie można zapomnieć to dokładne zapoznanie się z wszystkimi kosztami.  Zakup nieruchomości to dopiero początek. Należy uwzględnić w kalkulacji szereg dodatkowych opłat takich jak koszty czynszu, mediów, eksploatacji, ubezpieczeń, remontów.

Powinno się dokładnie oszacować całkowite roczne koszty, które generuje dany apartament. Znaczenie mają: podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, utrzymanie obiektu, naprawy konserwacyjne. W przypadku kredytu pojawiają się dodatkowo koszty prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego, odsetek. Do tego należy również doliczyć różne opłaty np. koszty związane z promowaniem apartamentu. Może być konieczne przeprowadzenie remontu z powodu zniszczeń mienia. Jako że apartament inwestycyjny jest częścią większej nieruchomości, to mogą pojawić się dodatkowe opłaty związane z konserwacją i remontem budynku.

Na co zwracać uwagę, wybierając apartament inwestycyjny?

Bardzo ważną kwestią w przypadku apartamentu inwestycyjnego jest oczywiście jego lokalizacja. To ona ma największe znaczenie, bo wpływa na atrakcyjność nieruchomości w oczach potencjalnych najemców. Najbardziej opłaca się wybierać apartamenty w miejscowościach górskich, nadmorskich i na mazurach. Turyści pragną odpocząć w miejscach, które oferują liczne atrakcje, piękne widoki, udogodnienia. W przypadku apartamentów w Zakopanem lub Gdańsku można mieć pewność, że w sezonie ale również poza nim będą one w pełni obłożone, ale są również lokalizacje mniej oblegane i zawsze należy mieć na uwadze sezonowość przy wyborze nieruchomości na wynajem. Jeśli komuś zależy na bardziej systematycznych zyskach, to warto wybrać apartament w najbardziej popularnych lokalizacjach.

Atrakcyjność inwestycji w znacznym stopniu podnosi czynna, miejska infrastruktura przez większość dni w roku. Podczas wybierania apartamentu na wynajem zawsze trzeba mieć na uwadze potrzeby, oczekiwania i preferencje potencjalnych klientów. Zadbać należy o atrakcje przyrodnicze, rozrywkowe, sportowe i rekreacyjne.
W zależności od najemców, mogą oni preferować wypoczynek aktywny lub bierny. Bogata i zróżnicowana infrastruktura to klucz do sukcesu. Docenione zostaną liczne ścieżki spacerowe i rowerowe, rozbudowana oferta gastronomiczna i kulturalna, możliwość wypożyczenia sprzętu. Jako że pogoda jest zmienna, to istotne są atrakcje zarówno outdoorowe, jak i indoorowe.

Co ma znaczenie przy wyborze apartamentu inwestycyjnego?

Istotną rolę odgrywają części rekreacyjne w obiekcie. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie bardziej stałego obłożenia nieruchomości również poza wysokim sezonem. Przekłada się to oczywiście na generowanie zysków przez cały rok. Najemcy są coraz bardziej wymagający. W celu sprostania ich oczekiwaniom warto mieć na uwadze to, aby zapewnić im zewnętrzną strefę wypoczynku taką jak baseny, spa, restauracje. Bardzo ważny jest także dobry dojazd do apartamentów, z miejscami parkingowymi. Nie może zabraknąć również prywatnego WiFi, z którego będą mogli korzystać goście. Zadbać należy o odpowiednie wyposażenie apartamentu. Muszą znajdować się w nim wszystkie meble i sprzęty, których używa się na co dzień.

Bardzo ważne są wielkość apartamentu i układ pomieszczeń. Duży metraż zapewnia swobodę, a przestronne wnętrza są doceniane przez najemców. Większość osób podróżuje w parach lub z rodziną. Trzeba wobec tego zapewnić im wystarczająco duży apartament. Dodatkowym atutem będzie również monitoring, co przekłada się na większe poczucie bezpieczeństwa. Istotne jest także to, aby wybrać apartament w nowoczesnym budownictwie. Będzie zaprojektowany w taki sposób, aby sprostać wymaganiom najemców. Można liczyć na wysokiej jakości izolację, co przekłada się na komfort termiczny i minimalizuje koszty związane z ogrzewaniem. Warto zainwestować
w apartament z inteligentnym systemem smart home.

Podsumowując, przy wyborze apartamentu należy mieć na uwadze następujące kwestie:

  • Lokalizację i sezonowość,
  • Aspekty formalne,
  • Standard wykończenia,
  • Zarządzanie nieruchomością,
  • Infrastrukturę,
  • Wszystkie koszty,
  • Udogodnienia.
  • Plan finansowy inwestycji,
  • Wyposażenie,
  • Prywatne miejsca parkingowe.