Oferta produktowa Marshall Real Estate została stworzona tak, by każdy mógł odnaleźć swoją wymarzoną przestrzeń bez względu na to czy poszukuje drugiego domu czy apartamentu w centrum miasta.

Zaplanowanie strategii sprzedażowej i aktywna sprzedaż projektów. Sprzedaż inwestycji deweloperskich. Dobry projekt deweloperski to część sukcesu. Zaraz po nim, to sprzedaż warunkuje wysokość zysku dewelopera.

< powrót

Co warto wiedzieć przed zakupem nieruchomości w Hiszpanii

Kategorie: Baza wiedzyInwestowaniePrawoData publikacji: 20.08.2022

Jest kilka czynników wpływających na zainteresowanie nieruchomościami w Hiszpanii. To między innymi duży wzrost cen na rynku rodzimym, nie bez znaczenia jest również sytuacja panująca na Ukrainie. Tylko w ciągu 30 dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zainteresowanie zakupem lokali poza granicami Polski zwiększyło się o 81%.[1] Czy obcokrajowca bez problemu może kupić nieruchomość w Hiszpanii? […]

Jest kilka czynników wpływających na zainteresowanie nieruchomościami w Hiszpanii. To między innymi duży wzrost cen na rynku rodzimym, nie bez znaczenia jest również sytuacja panująca na Ukrainie. Tylko w ciągu 30 dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zainteresowanie zakupem lokali poza granicami Polski zwiększyło się o 81%.[1]

Czy obcokrajowca bez problemu może kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Na chwilę obecną nie ma żadnych ograniczeń co do zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Dotyczy to zarówno obiektów komercyjnych, jak i mieszkań czy gruntów. Jest wręcz przeciwnie, nawet państwowe władze zachęcają obcokrajowców do inwestycji w nieruchomości w ich kraju.

W Hiszpanii funkcjonuje program ”złota wiza’‘, który został stworzony z myślą o obcokrajowcach wywodzących się spoza Unii Europejskiej, którzy decydują się na zakup nieruchomości. Jeżeli jej cena (lub cena wszystkich nabytych obiektów łącznie) przekracza 500 000 €inwestor automatycznie zyskuje prawo do legalnego pobytu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ono tożsame z pozwoleniem na pracę.

Od marca 2022 r. wydawanie nowych “złotych wiz” Rosjanom zostało zawieszone.[2]

Ile obecnie kosztują nieruchomości w Hiszpanii?

Ceny mieszkań z rynku wtórnego, które znajdują się blisko morza startują od 100 000 euro. Na rynku pierwotnym ceny zaczynają się od 250 000 euro.

Domy wolnostojące kosztują więcej. Na rynku wtórnym znajdziemy oferty od 180 000 euro. Na rynku pierwotnym musimy wydać co najmniej 280 000 euro za dom.[3]

Warto pamiętać, że zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jakie są koszty zakupu nieruchomości w Hiszpanii?

Kwota podana w ogłoszeniu jest kwotą netto. Do tej ceny trzeba doliczyć jeszcze kilka innych, ale ważnych i niezbędnych opłat.

W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego konieczne jest uiszczenie podatku VAT w wysokości 10% wartości nieruchomości. Dodatkowo jest jeszcze podatek AJD dotyczący wyłączenie rynku pierwotnego. Jego wysokość wynosi 1,5% wartości zakupywanej nieruchomości.

Do kosztów warto doliczyć również opłaty za usługi prawne polegające na analizie dokumentów od dewelopera, ich tłumaczeniu czy opłaty za obecność specjalisty w czasie podpisywania umowy dotyczącej zakupu hiszpańskiej nieruchomości.

Kolejne wydatki wiążą się z podpisaniem aktu notarialnego oraz jego rejestracją w księdze wieczystej.

Łącznie za wszystko zapłacimy około 12 – 13% od wartości nieruchomości netto.[4]

Opłata rezerwacyjna to kolejne wydatki, na które musimy być przygotowani. Wysokość takiej opłaty waha się między 3 000 a 10 000 euro. Najmniej zapłacimy w przypadku rynku wtórnego – ok. 3 000 euro. W przypadku rynku pierwotnego koszty szacuje się na poziomie 6 000-10 000 euro, wszystko zależy od dewelopera i rodzaju nieruchomości.[5]

Zarówno w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, jeśli nie dojdzie do transakcji z winy kupującego, zadatek zostanie zatrzymany przez sprzedawcę.

Dlaczego warto kupować nieruchomości w Hiszpanii?

 • Hiszpania jest krajem ogromnych możliwości dla osób, które kupują apartamenty inwestycyjne. Tylko w 2021 roku kraj odwiedziło 31,1 mln turystów. Przy czym jedna osoba, zwiedzająca Hiszpanię w grudniu, średnio wydaje około 1201 euro.[6]
 • Posiadanie domu w Hiszpanii daje możliwość cieszenia się słońcem i doskonałą pogodą niemal przez cały rok. Jest to również kraj wyjątkowy pod względem tradycji czy różnorodności smaków, bogaty i bardzo ciekawy kulturowo.
 • Społeczeństwo jest bardzo zadowolone z życia w Hiszpanii, według wielu osób zarobki są tam adekwatne do kosztów utrzymania.
 • Hiszpania to idealnie miejsce dla osób, które chcą prowadzić powolne, ciche i spokojne życie. Tamtejsza społeczność jest bardziej otwarta i wie, jak cieszyć się życiem, a także potrafi zachować idealny balans pomiędzy relaksem i odpoczynkiem a pracą zarobkową.

Kim są „los okupas”?

Kupując nieruchomość w Hiszpanii, warto uważać na tzw. dzikich lokatorów, czyli „okupas”.

Co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko?

 • Należy dobrze wybierać lokalizację. Najwięcej niechcianych gości jest w Katalonii.
 • Warto zainwestować w drzwi antywłamaniowe oraz alarm.
 • Jeśli właściciele rzadko odwiedzają nieruchomość, dobrym rozwiązaniem będzie wynajem lokalu.
 • Współpracę warto rozpoczynać tylko ze sprawdzonymi agencjami nieruchomości.

Zakup mieszkania w Hiszpanii – co warto wiedzieć?

Poza znalezieniem odpowiedniego mieszkania do zakupu należy również przygotować odpowiednie dokumenty, bez których zrealizowanie transakcji nie dojdzie do skutku.

Niezbędne jest przedstawienie przede wszystkim:

 • potwierdzenia otwarcia konta w hiszpańskim banku,
 • dowodu osobistego lub paszportu potwierdzającego tożsamość (potrzebny będzie zarówno oryginał dokumentu, jak i jego kopia),
 • numeru hiszpańskiej identyfikacji podatkowej NIE.

Dokumentów naprawdę nie jest dużo, warto jednak je przygotować odpowiednio wcześnie, aby nie mieć później większych trudności ze sfinalizowaniem zakupu.

Warto przy tym pamiętać o tym, że nieco inaczej przedstawiają się procedury zakupu mieszkania na rynku wtórnym, a inaczej pierwotnym.

Same koszty zakupu nieruchomości i opłat związanych z rejestracją i opodatkowaniem to jeszcze nie koniec wydatków. Warto pamiętać o tym, że do tego dochodzą jeszcze miesięczne koszty utrzymania nieruchomości.

W przypadku nieruchomości w blokach czy apartamentowcach konieczna jest zapłata czynszu, obejmującego między innymi koszty prac konserwacyjnych i porządkowych oraz utrzymania części wspólnych dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Jego wysokość zależna jest od powierzchni mieszkania, usytuowania oraz standardu wykończenia.

Raz do roku właściciele nieruchomości w Hiszpanii muszą opłacać również Sobre Bienes Inmuebles (IBI), czyli podatek od nieruchomości, który wynosi 0,4 % – 1 % wartości katastralnej.[7] O jego wysokości decydują rodzaj nieruchomości, jej metraż oraz lokalizacja.

Do obowiązkowych rocznych podatków należy doliczyć również podatek od przychodu z tytułu wynajmu. Właściciel nieruchomości musi zapłacić ok. 0,5% wartości lokalu, jeżeli nie jest on wynajmowany. Natomiast, jeśli apartament lub dom jest wynajmowany, wysokość podatku może sięgnąć nawet do 24,75% wielkości przychodu, od którego trzeba odliczyć koszty utrzymania nieruchomości.[8]


[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Trwa-boom-na-nieruchomosci-w-Hiszpanii-Polacy-inwestuja-w-domy-i-apartamenty-8329321.html ; 18.08.2022

[2] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ponad-tysiac-Rosjan-wciaz-posiada-hiszpanskie-zlote-wizy-wydane-za-inwestycje-8304262.html ; 19.08.2022

[3] Tamże.

[4] https://casaensol.pl/koszty-i-oplaty-nieruchomosci-w-hiszpanii.html ; 18.08.2022

[5] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Trwa-boom-na-nieruchomosci-w-Hiszpanii-Polacy-inwestuja-w-domy-i-apartamenty-8329321.html ; 18.08.2022

[6] https://phig.pl/pl/media/artykuly/301/2022/02/02/wzrost-w-turystyce-miedzynarodowej-w-hiszpanii-w-2021-roku/ ; 18.08.2022

[7] https://www.rellox.pl/podatki-i-oplaty-hiszpania ; 19.08.2022

[8] https://www.rellox.pl/podatki-i-oplaty-hiszpania ; 19.08.2022

Poprzedni artykuł

Condohotel vs Aparthotel – różnice pomiędzy gotowymi rozwiązaniami hotelowymi a systemem otwartym z dowolnie wybranym operatorem

Następny artykuł

Kupujemy „dziurę w ziemi” – czyli na co zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić apartamenty w przedsprzedaży

Zobacz również