Oferta produktowa Marshall Real Estate została stworzona tak, by każdy mógł odnaleźć swoją wymarzoną przestrzeń bez względu na to czy poszukuje drugiego domu czy apartamentu w centrum miasta.

Zaplanowanie strategii sprzedażowej i aktywna sprzedaż projektów. Sprzedaż inwestycji deweloperskich. Dobry projekt deweloperski to część sukcesu. Zaraz po nim, to sprzedaż warunkuje wysokość zysku dewelopera.

< powrót

Condohotel vs Aparthotel – różnice pomiędzy gotowymi rozwiązaniami hotelowymi a systemem otwartym z dowolnie wybranym operatorem

Kategorie: Baza wiedzyZarządzanieData publikacji: 05.08.2022

Czym jest condohotel? Condohotel to budynek hotelowy, w którym zostały wyodrębnione prawnie samodzielne lokale niemieszkalne oraz występuje wspólnota właścicieli nazywana condominium. W przypadku obiektów condo mamy do czynienia głównie ze standardowymi pokojami hotelowymi (najczęściej o wielkości ok. 20 m2 – 30 m2). Rozwiązanie jest stosowane stricte jako nieruchomość inwestycyjna. Inwestorzy, kupując lokal, chcą zapewnić sobie […]

Czym jest condohotel?

Condohotel to budynek hotelowy, w którym zostały wyodrębnione prawnie samodzielne lokale niemieszkalne oraz występuje wspólnota właścicieli nazywana condominium.

W przypadku obiektów condo mamy do czynienia głównie ze standardowymi pokojami hotelowymi (najczęściej o wielkości ok. 20 m2 – 30 m2). Rozwiązanie jest stosowane stricte jako nieruchomość inwestycyjna.

Inwestorzy, kupując lokal, chcą zapewnić sobie stałe zyski na ustalonym z góry poziomie, które oferuje model condo. Najczęściej lokale sprzedawane są ze stawką podatku VAT na poziomie 23%.

Czym jest aparthotel?

Aparthotel to lokal użytkowy- niemieszkalny lub mieszkalny. Nieruchomości tego typu to przede wszystkim obiekty wakacyjne z przeznaczeniem na potrzeby własne oraz cele inwestycyjne.

Zazwyczaj jest to kilkudziesięciometrowy lokal o powierzchni między 30 m2 – 60 m2, który składa się z salonu z aneksem kuchennym, łazienki, często dodatkowej sypialni. Zazwyczaj, do lokalu przynależy balkon, taras lub ogródek. Swoją funkcjonalnością przypomina klasyczne mieszkanie. Nieruchomość sprzedawana jest ze stawką podatku 23% VAT lub 8% VAT.

Jak wyglądają relacje z operatorem?

W przypadku modelu condo operator jest ustalony z góry. Właściciel apartamentu nie ma możliwości zarządzania nieruchomością we własnym zakresie. Najczęściej umowa z operatorem podpisywana jest na 10 lub 15 lat.

Relacja inwestor- operator opiera się na przejrzystej umowie, w ramach której inwestor ma zapewniony wysoki standard nieruchomości, zysk, obsługę pokoju (serwis, sprzątanie, wymianę wyposażenia), opłatę mediów, zaplecze gastronomiczne itd. Udostępnione w ten sposób pomieszczenie jest zatem przestrzenią przygotowaną pod klucz.

W przypadku aparthotelu inwestor ma większą swobodę działania w zakresie wykończenia nieruchomości jak i jej przeznaczenia. Ma możliwość zakupu apartamentu jako „second home” oraz zarządzania nim we własnym zakresie.

Może również skorzystać z usług profesjonalnego operatora. Wtedy ma obowiązek dostosować swój lokal do standardu pozostałych apartamentów w obiekcie. Usługę aranżacji i wykończenia nieruchomości pod klucz można zlecić profesjonalnej firmie, ale w tym przypadku należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Najbardziej popularną formą rozliczenia przychodów w modelu aparthotelowym między operatorem a właścicielem nieruchomości jest podział zysków. Najczęściej wynosi on 70/30 (70% od wypracowanego zysku otrzymuje właściciel nieruchomości, 30% operator).

Pobyt właścicielski w modelu condo

  • Standard to 14 dni w skali roku, z wyłączeniem dni lub miesięcy z największym możliwym obłożeniem.
  • Zdarzają się oferty z pobytem właścicielskim nawet do 30 dni.

Pobyt właścicielski w modelu aparthotel

  • W przypadku inwestycji „second home” bez ograniczeń.
  • Jeżeli inwestor zarządza we własnym zakresie, sam ustala zasady.
  • Jeśli korzysta z przygotowanego przez dewelopera operatora, standardowy pobyt właścicielski to 14 dni. Najczęściej jednak, właściciel ma możliwość negocjacji indywidualnych warunków dotyczących pobytów.

Co jeszcze warto wiedzieć o modelach condo i aparthotel?

W modelu condo jest stosowany krótko lub średnioterminowy wynajem. Cały obiekt funkcjonuje jako hotel, który oferuje szereg usług i udogodnień typu: recepcja, restauracja, SPA, zaplecza konferencyjne itp. Koszty funkcjonowania pokrywają przeważnie operatorzy wynajmu.

W przypadku aparthotelu będzie to krótko, średnio lub długoterminowy wynajem. Bardzo często występują udogodnienia typu: basen, restauracja, SPA, lecz nie są one w standardowej ofercie projektu. Koszty funkcjonowania pokrywają przeważnie właściciele nieruchomości.

W dwóch przypadkach ubezpieczenie apartamentu oraz podatek od nieruchomości pokrywa właściciel.

Poprzedni artykuł

Szczegółowa analiza księgi wieczystej gwarantuje bezpieczny zakup lokalu

Następny artykuł

Co warto wiedzieć przed zakupem nieruchomości w Hiszpanii

Zobacz również