Oferta produktowa Marshall Real Estate została stworzona tak, by każdy mógł odnaleźć swoją wymarzoną przestrzeń bez względu na to czy poszukuje drugiego domu czy apartamentu w centrum miasta.

Zaplanowanie strategii sprzedażowej i aktywna sprzedaż projektów. Sprzedaż inwestycji deweloperskich. Dobry projekt deweloperski to część sukcesu. Zaraz po nim, to sprzedaż warunkuje wysokość zysku dewelopera.

< powrót

Dlaczego inwestorzy tak chętnie nabywają nieruchomości na Podhalu?

Kategorie: Baza wiedzyInwestowanieData publikacji: 19.10.2022

Zakopane to bez wątpienia najpopularniejsze górskie miasto w Polsce. Najpiękniejsza panorama, rozwinięta infrastruktura turystyczna i atrakcyjny rynek nieruchomości ściągają pod Tatry również inwestorów. O dużej popularności Zakopanego mogą świadczyć najwyższej w polskich górach ceny noclegów, a o potencjale inwestycyjnym – wysokie ceny nieruchomości.

Stała liczba mieszkańców Zakopanego w 2022 r. jest szacowana na poziomie ok. 27 tys. Aż trudno uwierzyć, że to turystyczne miasteczko w najbardziej popularne weekendy, gości nawet do 250 tys. turystów.  Nie uchodzi to uwadze inwestorów, którzy wykorzystują potencjał regionu i od lat chętnie zakupują nieruchomości w Zakopanem i jego okolicach.

Choć ceny w Zakopanem należą do jednych z najwyższych w Polsce osiągając zawrotne kwoty na poziomie nawet ok. 52 tys. zł netto za m2 chętnych nie brakuje. Wszystko, co powstaje w mieście wyprzedaje się na pniu – często nawet przed tym, gdy rozpocznie się budowa. Według danych, średnia cena za m2 lokalu w Zakopanem wynosi aktualnie ok. 25 tys. zł brutto. Aż trudno uwierzyć, że w 2012 roku można było zapłacić za niego 12 tys. zł.

Co wpływa na stale wysokie zainteresowanie apartamentami w Zakopanem?

W Zakopanem bardzo trudno zakupić jest grunt. Ich dostępność jest niska, sami górale niechętnie się ich pozbywają. W mieście, praktycznie nie istnieją działki niezabudowane. Deweloperzy interesują się więc terenami zabudowanymi, które najpierw trzeba uporządkować, by później wybudować na nich nieruchomość o dużej wartości. Na takich terenach, położonych w doskonałej lokalizacji najczęściej powstają luksusowe apartamentowce czy hotele, w których lokale zakupują tylko najzamożniejsi. To lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez inwestorów wybierających cel ulokowania środków, a później turystów decydujących się na wynajem obiektu noclegowego. Za dobrą lokalizację i piękne widoki z okna po prostu należy zapłacić więcej.

Galopujące ceny związane z wysoką inflacją przekładają się również na tutejszy rynek. Wiele osób oraz firm nie chce trzymać pieniędzy na kontach bankowych z obawy przed ich utratą. Świadomi Klienci zdają sobie sprawę, że wartość środków zainwestowanych w nieruchomości wzrośnie w dłuższej perspektywie, a inwestycja będzie opłacalna.

Polacy kochają Tatry. Ich popularność rośnie również wśród naszych sąsiadów, którzy chętnie odwiedzają Podhale. To miejsce, gdzie sezon turystyczny trwa praktycznie cały rok, a średnie w skali roku obłożenie oscyluje na poziomie ok. 70-kilku procent. Górskie trasy prowadzące na Giewont, Rysy, czy Morskie Oko są oblegane szczególnie w okresie dłuższych weekendów czy przerw świątecznych, a przejście przez Krupówki może być sporym wyzwaniem. Mimo stosunkowo dużej podaży, w tym czasie, praktycznie niemożliwe jest znalezienie noclegu w dobrym standardzie z dnia na dzień.

Podhale to nie tylko Zakopane

Oceniając ofertę inwestycji deweloperskich w Zakopanem, które powstały w ostatnich latach w mieście, dochodzimy do wniosku, że tamtejszy rynek jest mocno nastawiony na turystów. Powstające obiekty reprezentują wysokie standardy, posiadają rozbudowane części rekreacyjne jak baseny, strefy Wellness czy SPA. Coraz więcej inwestycji realizowanych jest również w mniej zatłoczonych, nieco spokojniejszych częściach miasta jak np. Cyrhla, z których w krótkim czasie dotrzemy do centrum. Popularność zyskuje również Kościelisko, które przyciąga inwestorów górskim krajobrazem, bliskością tras narciarskich i wysokiej klasy projektami.

W ostatnich latach prawdziwy boom inwestycyjny przeżywa Białka Tatrzańska. Za sprawą bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury narciarskiej, wysokiej klasy hoteli oraz licznych, nieco mniej zatłoczonych szlaków, gmina zyskała dobrą renomę i stale przyciąga rzesze turystów. Nie umknęło to uwadze inwestorów, którzy coraz chętniej lokują kapitał w nieruchomości w Białce Tatrzańskiej. Podaż terenów pod zabudowę jest zdecydowanie większa niż w Zakopanem, a ceny apartamentów osiągają aktualnie średnie wartości na poziomie ok. 21 tys. zł za m2.

Oferta deweloperów realizujących inwestycje w Zakopanem i ościennych gminach kierowana jest do inwestorów. Analizując rozwój podhalańskiego rynku nieruchomości oraz infrastruktury można stwierdzić, że  górskie kurorty nadal będą przyciągać turystów, a ceny będą stale rosły. Zakup nieruchomości na Podhalu może okazać się więc dobry pomysłem zarówno jako second home jak i typowe rozwiązanie inwestycyjnie.

Poprzedni artykuł

Kupujemy „dziurę w ziemi” – czyli na co zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić apartamenty w przedsprzedaży

Następny artykuł

Inwestowanie w górskie apartamenty o większej powierzchni coraz bardziej popularne

Zobacz również