Dolina Kościeliska k. Zakopanego to miejsce doskonale znane wszystkim amatorom białego szaleństwa jak i osobom, które kochają górskie wędrówki. To właśnie tutaj powstaje wyjątkowy projekt luksusowych apartamentów Enklawa Polany. Byliśmy na placu budowy…

Bogactwo kulturowe Podhala

Podhale, na terenie którego powstaje Inwestycja to nie tylko odrębna kraina na mapie Polski, ale także autonomiczny obszar kulturowy. Znaleźć tu można niezliczoną ilość dowodów na dużą oryginalność góralskiej kultury, którą tak bardzo pokochali Polacy. Za co właściwie kochamy Podhale i dlaczego tak tłumnie je odwiedzamy?

Kultura. Jej odrębność zauważymy niemal we wszystkich dziedzinach życia. To walory absolutnie unikatowe na skalę światową, które tworzą niepowtarzalny charakter tego miejsca. Odwiedzając Podhale, z pewnością usłyszmy o gaździe, bacy, juhasie czy halach, skosztujemy słynnych serów typu bryndza, bundz czy oscypek. Udając się na piesze wycieczki po pobliskich miejscowościach będziemy mogli podziwiać typową dla regionu architekturę: budynki z wysokimi kamiennymi podmurówkami, ścianami stworzonymi z pni drzew ciętych na pół, rytymi w drewnie zdobieniami czy ozdobnymi tarasami i werandami. Klimat tego miejsca tworzą również sami mieszkańcy – gościnni górale, często ubrani w typowy strój podhalański, chętnie dzielący się opowieściami o śpiących rycerzach czuwających nad Polską czy mnichu z Morskiego Oka. A do tego…

Majestatyczne widoki

Teren inwestycji to piękna dolina we wsi Kościelisko zajmująca powierzchnię ok. 1,8 ha. Położona w sąsiedztwie Parku Narodowego skąd rozpościera się zdumiewający widok na panoramę Tatr, od pasma Gubałówki aż po Giewont i Kasprowy Wierch. To właśnie krajobraz, który można podziwiać z obszaru inwestycji czyni to miejsce absolutnie wyjątkowym. Wyobraźmy sobie poranki z widokiem na osłonecznione szczyty i zielone łąki, smak kawy wypitej na tarasie zwróconym wprost na Giewont, przy dobiegających dźwiękach pasterskich dzwoneczków z pobliskich hal… To wszystko w otoczeniu pięknej architektury, w zaciszu własnego apartamentu zapewniającego uczucie komfortu i intymności.

W zgodzie z naturą

Tworząc projekt Enklawa Polany przywiązano dużą wagę do tego, by dawał poczucie wolności i bliskości z przyrodą.  Inspiracją do stworzenia przestrzeni stało się otoczenie łąk i lasów, w terenie bardzo mało zurbanizowanym o wyjątkowych walorach widokowych i środowiskowych. Oczekiwany efekt zostanie uzyskany dzięki zastosowaniu tzw. „zielonego budownictwa” pozwalającego na zmniejszenie kosztów eksploatacji apartamentów. W tym celu zostaną wykorzystane ekologiczne rozwiązania takie jak: gruntowe pompy ciepła, retencjonowanie wód deszczowych czy użycie materiałów nie emitujących szkodliwych substancji.  Dodatkowo, tylko 40% terenu inwestycji będzie podlegać zagospodarowaniu, resztę będą stanowić tereny zielone. Brak ogrodzeń pozwoli natomiast na otwarcie się na otaczający krajobraz, dając dostęp do gór, natury i przyrody.

Z poszanowaniem kultury

Enklawa Polany będzie połączeniem stylu, nowoczesności i luksusu, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnej architektury podhalańskiej. Inwestycja została zaprojektowana tak, aby oddawać charakter tego wyjątkowego miejsca: z typową podmurówka wykonaną z kamienia naturalnego, ścianami z elementami dekoracyjnymi z drewna naturalnego, drewnianymi oknami, podbitką czy tarasami. Budynki otrzymają swój swojski, góralski, nieco bajkowy charakter. Wszystko to, przy zapewnieniu komfortu i niskich kosztów eksploatacji. Ponad standardem podstawowym Klientom oferowane są dwa zróżnicowane standardy wyposażenia lokali: Złoty i Srebrny nawiązujące do podhalańskiej kultury w nieco nowoczesnym ujęciu.

Realizacja inwestycji

Projekt zakłada budowę 13 budynków apartamentowych jedno- i dwupoziomowych realizowanych w II etapach.

Pierwszy etap to realizacja:

 • 8 z 13 zaplanowanych domów,
 •  parkingów,
 •  placów zabaw,
 • terenów zielonych wraz z małą architekturą,
 • naturalnych zbiorników wodnych.

W drugim etapie powstanie:

 • pozostałych 5 domów,
 • całodobowa recepcja,
 • restauracja,
 • luksusowe Spa,
 • sala gier i zabaw dla dzieci,
 • basen.

Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się już w II Q 2021 roku. A jak idą prace? Sprawdźcie sami!